O tym, że wtyczki (m.in. do Photoshopa i Lightrooma) o nazwie NikCollection zostały udostępnione za darmo, wiedzą już chyba wszyscy. Dawniej kosztowały kilka tysięcy złotych, a po przejęciu firmy przez Google cena spadła do ok. 500 zł. Teraz całość jest do ściągnięcia za darmo (a kto je kupił w roku 2016 otrzyma zwrot pieniędzy).

Informowałem o tym na Facebooku, podobnie jak wszystkie inne fanpage związane ze zdjęciami. Pisały o tym najróżniejsze portale, nawet te niezwiązane z fotografią, a na Twitterze informacja rozeszła się w ciągu kilku sekund. O co tyle szumu? To proste – od Google NikCollection nic lepszego do Photoshopa nie istnieje.

To wtyczki oszczędzające tak dużo czasu, że nawet zainwestowanie w nich grubych tysięcy się opłaca. Oczywiście udostępnienie ich za darmo nie stało się bez powodu. Google przejęło NikSoftware ze względu na technologię, a nie na produkty. Teraz chcą się skupić na implementowaniu jej w innych produktach takich jak Photos.

Zrzut ekranu 2016-03-29 o 15.56.19

Silver Efex

Co to oznacza?

Prawdopodobnie nie będą się pojawiały nowe funkcje, ale co się stanie w przypadku gdy wtyczki przestaną działać (na nowych systemach lub w nowych wersjach aplikacji) – nie wiadomo.

Zrzut ekranu 2016-03-29 o 16.07.01

Analog Efex

Ja sobie powrotu do pracy bez Vivezy (jedna z wtyczek pakietu NikCollection) nie wyobrażam i nie umiem pojąć dlaczego Adobe do tej pory nie wprowadziło takiej funkcjonalności bezpośrednio do Photoshopa – od lat powinni nad tym pracować, zresztą coś tego typu jest wbudowane w Lightrooma.

Zrzut ekranu 2016-03-29 o 15.59.54

Viveza

Wtyczka Viveza jest dla mnie tak istotna, że od zawsze na szkoleniach retuszu o niej opowiadałem zachęcając do kupna, a robiąc kurs online poświęciłem jej i pozostałym pluginom krótki film wyjaśniający jak to wszystko działa i do czego służy. Postanowiłem że skoro wtyczki stały się bezpłatne, to mój film o nich też stanie się publicznie dostępny. Może dzięki temu więcej osób zdecyduje się na skorzystanie z NikCollection, a na prawdę warto.

Video

Podsumowanie

Google NikCollection możecie pobrać z tej strony. Wtyczki są kompatybilne z Photoshopem CS (minimum 4), CC, Elements (minimum 9), z Lightroomem (minimum 3) oraz z Aperture (minimum 3.1). Można je też uruchamiać bez tych programów, jako osobne aplikacje. Kurs którego częścią jest powyższy film znajdziecie tutaj.

Recent Posts

KURS
FOTO

DOŻYWOTNI DOSTĘP

Szkolenie można kupić tylko przez moment. Jest podzielone na trzy moduły, otrzymasz wszystkie:

 

Warsztat podstawowy
To informacje przydatne przy różnych typach fotografii. Ten moduł składa się głównie z filmów, na których mnie widać i opowiadam o różnych kwestiach, posiłkując się przykładowymi zdjęciami itd. Część tematów jest dla dopiero zaczynających z fotografią, ale na wielu skorzystają też osoby robiące wcześniej różne zdjęcia. Pokazuję też jak sobie radzić z oświetleniem na sesji itd.

 

Warsztat fotografowania twarzy

Tutaj skupiam się na radach i sesjach dotyczących portretów i zdjęć beauty.

 

Materiały bonusowe
To głównie zapisy webinarów i live'ów, robionych z uczestnikami kursu, ale też vlogi.

 

Po roku przerwy, mój kurs fotograficzny wrócił, zaktualizowany o mnóstwo nowych filmów! Można go kupić tylko przez chwilę. Tłumaczę jak robić zdjęcia takie jak moje i nie tylko. Wyjaśniam wszystkie zasady, jakimi się kieruję na sesjach, pokazuję jak sobie radzić ze światłem i wiele więcej.