O tym, że wtyczki (m.in. do Photoshopa i Lightrooma) o nazwie NikCollection zostały udostępnione za darmo, wiedzą już chyba wszyscy. Dawniej kosztowały kilka tysięcy złotych, a po przejęciu firmy przez Google cena spadła do ok. 500 zł. Teraz całość jest do ściągnięcia za darmo (a kto je kupił w roku 2016 otrzyma zwrot pieniędzy).

Informowałem o tym na Facebooku, podobnie jak wszystkie inne fanpage związane ze zdjęciami. Pisały o tym najróżniejsze portale, nawet te niezwiązane z fotografią, a na Twitterze informacja rozeszła się w ciągu kilku sekund. O co tyle szumu? To proste – od Google NikCollection nic lepszego do Photoshopa nie istnieje.

To wtyczki oszczędzające tak dużo czasu, że nawet zainwestowanie w nich grubych tysięcy się opłaca. Oczywiście udostępnienie ich za darmo nie stało się bez powodu. Google przejęło NikSoftware ze względu na technologię, a nie na produkty. Teraz chcą się skupić na implementowaniu jej w innych produktach takich jak Photos.

Zrzut ekranu 2016-03-29 o 15.56.19

Silver Efex

Co to oznacza?

Prawdopodobnie nie będą się pojawiały nowe funkcje, ale co się stanie w przypadku gdy wtyczki przestaną działać (na nowych systemach lub w nowych wersjach aplikacji) – nie wiadomo.

Zrzut ekranu 2016-03-29 o 16.07.01

Analog Efex

Ja sobie powrotu do pracy bez Vivezy (jedna z wtyczek pakietu NikCollection) nie wyobrażam i nie umiem pojąć dlaczego Adobe do tej pory nie wprowadziło takiej funkcjonalności bezpośrednio do Photoshopa – od lat powinni nad tym pracować, zresztą coś tego typu jest wbudowane w Lightrooma.

Zrzut ekranu 2016-03-29 o 15.59.54

Viveza

Wtyczka Viveza jest dla mnie tak istotna, że od zawsze na szkoleniach retuszu o niej opowiadałem zachęcając do kupna, a robiąc kurs online poświęciłem jej i pozostałym pluginom krótki film wyjaśniający jak to wszystko działa i do czego służy. Postanowiłem że skoro wtyczki stały się bezpłatne, to mój film o nich też stanie się publicznie dostępny. Może dzięki temu więcej osób zdecyduje się na skorzystanie z NikCollection, a na prawdę warto.

Video

Podsumowanie

Google NikCollection możecie pobrać z tej strony. Wtyczki są kompatybilne z Photoshopem CS (minimum 4), CC, Elements (minimum 9), z Lightroomem (minimum 3) oraz z Aperture (minimum 3.1). Można je też uruchamiać bez tych programów, jako osobne aplikacje. Kurs którego częścią jest powyższy film znajdziecie tutaj.

Recent Posts

Udostępniłem DARMOWY kurs wprowadzający do pro retuszu. Kilka lekcji, które usprawnią Twój retusz! Poprawianie skóry, kolorów, poprawny zapis zdjęć i wiele więcej…