O tym, że wtyczki (m.in. do Photoshopa i Lightrooma) o nazwie NikCollection zostały udostępnione za darmo, wiedzą już chyba wszyscy. Dawniej kosztowały kilka tysięcy złotych, a po przejęciu firmy przez Google cena spadła do ok. 500 zł. Teraz całość jest do ściągnięcia za darmo (a kto je kupił w roku 2016 otrzyma zwrot pieniędzy).

Informowałem o tym na Facebooku, podobnie jak wszystkie inne fanpage związane ze zdjęciami. Pisały o tym najróżniejsze portale, nawet te niezwiązane z fotografią, a na Twitterze informacja rozeszła się w ciągu kilku sekund. O co tyle szumu? To proste – od Google NikCollection nic lepszego do Photoshopa nie istnieje.

To wtyczki oszczędzające tak dużo czasu, że nawet zainwestowanie w nich grubych tysięcy się opłaca. Oczywiście udostępnienie ich za darmo nie stało się bez powodu. Google przejęło NikSoftware ze względu na technologię, a nie na produkty. Teraz chcą się skupić na implementowaniu jej w innych produktach takich jak Photos.

Zrzut ekranu 2016-03-29 o 15.56.19

Silver Efex

Co to oznacza?

Prawdopodobnie nie będą się pojawiały nowe funkcje, ale co się stanie w przypadku gdy wtyczki przestaną działać (na nowych systemach lub w nowych wersjach aplikacji) – nie wiadomo.

Zrzut ekranu 2016-03-29 o 16.07.01

Analog Efex

Ja sobie powrotu do pracy bez Vivezy (jedna z wtyczek pakietu NikCollection) nie wyobrażam i nie umiem pojąć dlaczego Adobe do tej pory nie wprowadziło takiej funkcjonalności bezpośrednio do Photoshopa – od lat powinni nad tym pracować, zresztą coś tego typu jest wbudowane w Lightrooma.

Zrzut ekranu 2016-03-29 o 15.59.54

Viveza

Wtyczka Viveza jest dla mnie tak istotna, że od zawsze na szkoleniach retuszu o niej opowiadałem zachęcając do kupna, a robiąc kurs online poświęciłem jej i pozostałym pluginom krótki film wyjaśniający jak to wszystko działa i do czego służy. Postanowiłem że skoro wtyczki stały się bezpłatne, to mój film o nich też stanie się publicznie dostępny. Może dzięki temu więcej osób zdecyduje się na skorzystanie z NikCollection, a na prawdę warto.

Video

Podsumowanie

Google NikCollection możecie pobrać z tej strony. Wtyczki są kompatybilne z Photoshopem CS (minimum 4), CC, Elements (minimum 9), z Lightroomem (minimum 3) oraz z Aperture (minimum 3.1). Można je też uruchamiać bez tych programów, jako osobne aplikacje. Kurs którego częścią jest powyższy film znajdziecie tutaj.

Recent Posts