szkolenie3

Nowa forma szkolenia

Od grudnia 2015 moje szkolenie jest dostępne w nowej formie – kliknij tutaj żeby zobaczyć szczegóły.


 

Kiedy następna edycja szkoleń?

Jeśli chcesz zostać poinformowany o starcie zapisów na kolejną edycję moich szkoleń, wystarczy że wpiszesz się poniżej:

[wysija_form id=”5″]

Dlaczego warto wziąć udział?

Jest to najpopularniejsze szkolenie z profesjonalnego retuszu w Polsce (mimo że odbywało się maksymalnie 2 razy w roku). Najbliższa edycja będzie w październiku 2015. Następnie cykl szkoleń zmieni się prawdopodobnie na roczny i kolejne odbędzie się w pod koniec roku 2016 (jeśli nie możesz wziąć teraz udziału i chcesz zostać poinformowany o starcie zapisów, to na końcu tego wpisu możesz podać swojego maila).

Szkolenie prowadzi fotograf i retuszer Tomasz Pluszczyk. Jeśli interesujesz się retuszem, to pewnie już o nim słyszałeś – czy to na grupach związanych z obróbką, czy od znajomych, którzy już wzięli udział w tym szkoleniu. Jeśli go nie kojarzysz, to możesz to nadrobić klikając tutaj – znajdziesz tam krótkie info razem z linkami do obszerniejszych wywiadów.

Podstawą w profesjonalnej obróbce zdjęć jest zachowanie maksymalnej jakości. Większość osób kupuje drogi sprzęt fotograficzny, a później niszczy fotografie podczas obróbki, np. usuwając skazy ze skóry stemplem, rozmywając cerę, psując kolory standardowymi metodami podnoszenia kontrastu i wieloma innymi sposobami. Zdjęcie znacznie traci na jakości przez to, że nie zostało umiejętnie wyretuszowane. Pieniądze wydane na najlepsze aparaty i obiektywy są wtedy wyrzucone w błoto. W profesjonalnym retuszu chodzi o obróbkę z zachowaniem jak najlepszej jakości i o pracę na detalu. Właśnie na uzyskiwaniu jak najlepszych rezultatów skupia się to szkolenie.


photoshop_cc_icon_by_pinkrawr10-d75581uKażdy uczestnik otrzyma filmy, notatki, grafiki, a także akcje do Photoshopa, które zautomatyzują wszystko to, co najtrudniejsze. Wszystkie materiały są autorskie.


Dla kogo jest to szkolenie?

Dla każdego użytkownika Photoshopa – niezależnie od Twojego doświadczenia, to szkolenie z pewnością dostarczy ci wielu cennych informacji. Znajdą w nim coś dla siebie zarówno osoby początkujące (wystarczy znać interfejs programu – działanie podstawowych narzędzi typu pędzel, warstwy itd.), jak i te obrabiające zdjęcia od lat. Wielu użytkowników Photoshopa, nawet tych z bardzo długim stażem, popełnia drobne błędy u podstaw. Dlatego zostanie pokazana całość od samego początku, by te błędy wyeliminować i zastąpić je lepszymi metodami. Jeśli jednak nigdy z Photoshopa nie korzystałeś, to koniecznie zrób to przed szkoleniem.

Niesamowita wiedza w temacie Photoshop, przygotowanie miejsca do pracy, sprzęt do retuszu o fotografowaniu podejrzewam również, choć to nie mój temat. Szkolenie świetne, ciekawe techniki użycia narzędzi i materiały, które warto byłoby kupić nawet bez szkolenia.

Duża dawka wiedzy podana w przyjazny sposób. Na spokojnie, na luzie, bardzo miło i sympatycznie. Jeżeli będzie w przyszłości jakiś „ciąg dalszy” na 100% wezmę udział. Myślę że niezależnie od stopnia wiedzy każdy coś nowego się dowie. M.P. – szkolenie Gdańsk wrzesień 2014.

Więcej opinii przeczytasz tutaj.

Dlaczego Twoje zdjęcie wygląda w każdym miejscu inaczej?

Zdjęcie w Photoshopie wygląda inaczej niż w podglądzie Windows, a jeszcze inaczej w Internecie czy na odbitce? To problem wielopoziomowy, mający swoje przyczyny zarówno w oprogramowaniu, jak i w… pomieszczeniu, w którym obrabiasz zdjęcie. Dostosowanie oświetlenia w pokoju z komputerem to niesamowicie istotny aspekt, a zazwyczaj pomijany. W efekcie kontrast na wydrukach jest zupełnie inny, a zdjęcia wychodzą za ciemne. Często obrywa się też kolorystyce. Na szkoleniu zostanie wytłumaczone po kolei czemu tak się dzieje i jak sobie z tym radzić (także nie ponosząc niemal żadnych kosztów).

Szkolenie z obróbki zdjęćRetusz autorstwa Tomasza Pluszczyka

Podczas szkolenia nauczysz się m.in:

•  poprawnie wywoływać RAW-y;
•  uzyskiwać jak najlepszą barwę skóry;
•  różnic pomiędzy przestrzeniami barwnymi, oraz których używać w zależności od sytuacji;
•  różnic w 8 i 16 bitach na zdjęciu – wady i zalety, czego używać i w jakich sytuacjach;
•  szybko i skutecznie poprawiać wszelkie niedoskonałości cery, usuwać plamy, przebarwienia itd;
•  błyskawicznie usuwać z twarzy włoski i inne drobiny, nie niszcząc przy tym oryginalnej faktury skóry;
•  wyrównywać tonację zdjęcia;
•  podnosić kontrast, zachowując naturalne kolory, m.in. skóry;
•  korygować kształty – poprawiać nos, fryzurę, ust itd.
•  wyostrzać zdjęcia i zapisywać je do druku i Internetu;
•  oraz wielu innych technik i tajników retuszu;

Co za tym idzie, zostaną omówione m. in. takie techniki jak separacja częstotliwości, dodge&burn, podnoszenie kontrastu mapą gradientu oraz filtrami wyostrzającymi itd. W języku angielskim istnieje określenie „High End Retouching”, które idealnie nadaje się do opisania tego typu retuszu. Przy pokazywaniu wszelkich technik jest tłumaczone dlaczego to właśnie one są wykorzystywane i jakie mają zalety – np. metodę dodge&burn można robić pędzlem, a można narzędziami dodge i burn, przy czym ta pierwsza metoda jest znacznie gorsza i ciągnie za sobą problemy. Tak jest z niemal każdym etapem obróbki – tysiące metod, ale wiele z nich ma poważne wady, które da się wyeliminować.

DSC_5686Zostanie pokazany m.in. retusz fryzury z powyższego zdjęcia – uzyskanie podobnego efektu to kwestia tylko kilku minut.

Poznasz też odpowiedzi na wiele pytań, m.in.:

•  dlaczego retusz zdjęć bez odpowiedniego przygotowania stanowiska mija się z celem?
•  jak powinno być przygotowane stanowisko i jak to zrobić niskim kosztem?
•  jak istotny jest odpowiedni monitor i jaki ma wpływ na retusz?
•  jakie są wady i zalety monitorów wąsko- i szerokogamutowych?
•  dlaczego tablety piórkowe tak bardzo przyspieszają obróbkę zdjęć?
•  jaki tablet warto mieć, jak go konfigurować i używać?
•  dlaczego zdjęcia wyglądają inaczej w przeglądarkach internetowych i programach, oraz jak sobie z tym radzić?
•  jakie parametry komputera są ważne przy tego typu retuszu?
•  czym się różni Mac od standardowego PC, jaki ma to wpływ na pracę fotografa/retuszera?

Świetny prowadzący, specjalista pełną gębą, do tego w bardzo przystępny sposób przekazał wiedzę. Konkretny, pomocny, znał odpowiedzi na wszystkie, nawet najdziwniejsze pytania. polecam gorąco :)

top
Fotografie i retusz autorstwa Tomasza Pluszczyka

Sprawy organizacyjne

Zaczyna się o godzinie 10.00. Samo szkolenie trwa ok. 5 godzin (w tym krótkie przerwy), jednak będzie też dodatkowy czas na indywidualne rozmowy po szkoleniu (oraz podczas przerw). Tak więc w sumie warto sobie zarezerwować ok. 6 godzin.

Nie trzeba zabierać swojego komputera – całość jest w formie wykładu. Pozwala to przekazać nieporównywalnie więcej informacji niż zajęcia praktyczne – te przy tym samym poziomie musiały by trwać wiele dni, ich koszt byłby ogromny, a wyniesiona wiedza taka sama. Skuteczność wykładów potwierdzają dotychczasowi uczestnicy. Dużo lepiej jest się skupić na tym co jest pokazywane na ekranie projektora oraz na słuchaniu, niż na grzebaniu w Photoshopie. Pamiętaj że dostaniesz wiele materiałów pomocniczych, w tym filmy pokazujące poszczególne etapy obróbki, więc bez problemu możesz wszystko ćwiczyć kiedy tylko będziesz miał czas i ochotę.

szkolenie z obróbki zdjęćFotografie i retusz autorstwa Tomasza Pluszczyka

Rabaty

Uczestnicy szkolenia otrzymają różne rabaty, których wartość często przekracza koszt szkolenia. Będą to zniżki na sprzęt fotograficzny, monitory graficzne, tablety piórkowe itd.


av-miniSzkolenie prowadzone jest przez autora tej strony – Tomasza Pluszczyka (portfolio). Krótkie info razem z linkami do różnych wywiadów można zobaczyć tutaj.


 Koszt szkolenia

Szkolenie kosztuje 490 zł/os.

2012Fotografie i retusz autorstwa Tomasza Pluszczyka

Więcej opinii uczestników

Mario Zabrocki:

Bardzo się cieszę, że miałem okazję uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym przez Ciebie. Z przyjemnością słuchałem wszystkiego o czym mówiłeś, bo swoją wiedzę i doświadczenie przekazywałeś w wyjątkowo ciekawy sposób. A ponadto wchodziłeś w tematy pokrewne (m.in. sprzętowe, które mnie bardzo zainteresowały), ściśle związane z warsztatem retuszera, co jest niewątpliwie zaletą i wyróżnikiem Twoich szkoleń. Przyznam, że zakres tematyczny całości był dość złożony, na wysokim poziomie merytorycznym. Mam też świadomość, że opanowanie omawianych przez Ciebie metod pracy i narzędzi wymagać będzie wielu, wielu godzin pracy przy retuszu. Ale wiem jednocześnie, że teraz będzie mi łatwiej nabrać doświadczenia. Również dzięki materiałom do pracy, które udostępniłeś po zakończeniu szkolenia. Raz jeszcze dziękuję :-) Liczę na kolejne spotkanie w niedalekiej przyszłości!

Dominik T:

Byłem na szkoleniu 24-go w Katowicach. Dla mnie, bardzo przydatne, czas zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia :) Zapewne w pełni nie wykorzystam technik retuszerskich z Twojego szkolenia, aktualnie nie mam takiej potrzeby, bo przy fashion czy portrecie aż taka precyzyjna obróbka nie jest niezbędna. Z pewnością natomiast nowo poznane patenty zacznę stosować zamiast starych, faktycznie psujących zdjęcia.

Gratuluję wiedzy!

Więcej opinii przeczytasz tutaj.