Nieważne który jest rok – informacje o tym, jakie DPI należy ustawić zdjęciom publikowanym w internecie, wciąż są powielane. „Wystarczy 72” to chyba najpowszechniejsza opinia. Oczywiście że wystarczy. Tak samo jak każda inna wartość, chociażby 1. Jeśli będzie 10 000, to też niczego nie zmieni – zdjęcie będzie identyczne. To żadna wiedza tajemna i wiem, że pewnie większość osób zdaje sobie sprawę czym jest DPI. Niestety czasem trafia się ktoś z własną teorią i dałby sobie za nią rękę uciąć. Kiedyś na FB prowadziłem na ten temat dyskusję na kilkadziesiąt postów, sam nie wiem po co. Postanowiłem wtedy, że nagram o tym film, ale jak to u mnie bywa, nie śpieszyłem się. Gdy na webinarze wyjaśniłem temat, a i tak ktoś stwierdził, że zdjęcie z niskim DPI będzie mniej wyraźnie wyświetlane na komputerze, to dotarło do mnie, że trzeba w końcu zrobić to nagranie.

Poniżej zobaczysz film, w którym wyjaśniam temat wpływu DPI na jakość zdjęć wyświetlanych na komputerze i to skąd się ten mit w ogóle wziął: 

Tak na prawdę na video zmieniałem PPI (piksele na cal), a nie DPI (punkty na cal). Jednak PPI jakie się wybierze, odpowiada późniejszemu DPI podczas drukowania (oczywiście o ile się go po drodze nie zmieni). No i wszystkie rady odnoście „internetowego DPI” odnoszą się właśnie do PPI i tego co ustawia się jako „rozdzielczość” w oknie zmiany rozmiaru (nie mylić z wymiarami), dlatego sam tutaj też używam tych zwrotów zamiennie. PPI/DPI można zmienić w każdej chwili, zarówno z 300 na 20, jak i na 2000. Wpływu na cyfrowy plik nie ma to żadnego, bo jest to tylko informacja dla drukarki.

Oczywiście wyświetlacze mają swoje PPI, które określa jak wiele pikseli przypada na cal i zależy od tego jak ostre będą fotografie oraz wszystko inne. Jednak PPI wyświetlacza nie ma nic wspólnego z tym ustawionym w pliku ze zdjęciem. Dla jego jakości liczą się wyłącznie wymiary podawane w pikselach (wysokość i szerokość). 

Poniżej umieszczam to samo zdjęcie z DPI 1 (jeden) oraz z DPI 25000 (dwadzieścia pięć tysięcy):

DPI 1

DPI 25000

Do tego zdjęcie użyte na video. Ono nie jest w żaden sposób obrabiane, ani nawet wyostrzone po zmniejszeniu, a poszczególne pliki różni wyłącznie DPI:

DPI 10


DPI72
DPI 72

DPI 300

DPI 300

DPI 999

Nie ma żadnej różnicy, ale jeśli ją widzisz, to z pewnością istnieje lekarz, który będzie w stanie ci pomóc. Różnica będzie w druku, co jest oczywiste, biorąc pod uwagę czym DPI jest. Poniżej plik zmniejszony do Internetu, drukowany z DPI 300 i 72:

Ale jak już było powiedziane – DPI można zmienić w każdej chwili, chociażby z 72 na 300 lub więcej.

Natomiast np. drukując strony internetowe, dokumenty tekstowe itd. DPI nie ma znaczenia, bo zdjęcie jest wyskalowane tak, by jego wielkość względem tekstu była identyczna jak na monitorze. Dlatego pomiędzy DPI 1 a 25000 nie ma różnicy:

Wydruk strony internetowej ze zdjęciem DPI 1

Wydruk strony internetowej ze zdjęciem DPI 25 000

Podsumowanie

Chyba nie mam nic więcej do dodania. Odpowiedź na pytanie zadane w temacie umieściłem już we wstępie do tego wpisu, co pewnie obcięło mi jego oglądalność o 3/4… DPI w Internecie nie ma znaczenia. Tyle.

Recent Posts

Udostępniłem DARMOWY kurs wprowadzający do pro retuszu. Kilka lekcji, które usprawnią Twój retusz! Poprawianie skóry, kolorów, poprawny zapis zdjęć i wiele więcej…