08 Wrz 2015

Dodge&burn – kompendium wiedzy

1 Comment Obróbka, Wideo

Metoda dodge&burn to taki fragment retuszu, którego po prostu nie można nie umieć, jeśli chce się obrabiać zdjęcia ludzi. Niekoniecznie chodzi o fotografie stricte reklamowe, z udziałem modelek. Dodge&burn nawet w portrecie może się przydać, tyle że na mniejszą skalę. W przeciwieństwie do innych technik, ta pozwala na całkowite zachowanie faktury skóry, aczkolwiek na niej się jej zastosowania nie kończą – przydaje się też do ubrań, tła i do włosów. Ciężko byłoby opisać to w artykule, w sposób taki żeby 9 na 10 osób się nie zanudziło. Dlatego całość zrobiłem w formie wideo.

W poniższym filmie tłumaczę na czym to wszystko polega, jest to więc swego rodzaju tutorial. W poprzednich filmach, które umieszczałem na YouTube, możecie podpatrzeć w jakich dokładnie sytuacjach tego używam. Z czasem pojawią się kolejne filmy, być może skupiające się wyłącznie na dodge&burn.

Konfiguracja

Poniżej znajduje się ściągawka ustawień, o których mówiłem na filmie. Link do ustawień tabletu jest nieco niżej.

konfiguracja-do-db

Linki

  • Żeby d&b było przyjemnością, a nie katorgą, wypadałoby mieć tablet piórkowy. Tutaj o nich pisałem.
  • Moje szkolenie z profesjonalnego retuszu: link.

Kiedy następny wpis?

Chcesz być na bieżąco z tym co się dzieje na moim blogu? Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach na maila:

Tags: , , , ,
autor
Od kilku lat robię zdjęcia beauty i fashion, a efekty pokazuję na tym blogu. Razem z opisami sesji publikuję schematy oświetlenia, zdjęcia zza kulis i wszystko to, co istotne podczas fotografowania. Mieszkam w Azji, ale czasami zdarza mi się wpaść do Polski.